Wysoko - tekst o wspinaczkach

i do wspinaczki wysokogórskiej - liczne szlaki w Tatrach Wysokich, czy w Sudetach zachęcają do podjęcia wysiłku. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zacząć przygodę z górami, ale warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. P

Wysoko - tekst o wspinaczkach

Może wspinaczka?

Wspinaczka górska to bardzo wdzięczy sport. To dobry pomysł na aktywność fizyczną dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą. W naszym kraju mamy idealne warunki do wspinaczki wysokogórskiej - liczne szlaki w Tatrach Wysokich, czy w Sudetach zachęcają do podjęcia wysiłku. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zacząć przygodę z górami, ale warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Przede wszystkim warto znać swoje słabości - nie każdy jest fizycznie zdolny do takiego wysiłku. Jeśli masz problemy z krążeniem, zbyt wysokie ciśnienie, czy problemy ze stawami - lepiej wybrać góry takie jak Beskidy, czy Bieszczady lub najpierw zacząć od umiarkowanego wysiłku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli nie masz żadnych problemów ze zdrowiem, a Twoja kondycja jest dobra. Zadbaj o odpowiednio dobrane buty, o wygodny plecak, zabierz ze sobą prowiant i dodatkową kurtkę. Wybierz na początku łatwiejszy szlak i ciesz się pięknymi widokami.


Sprzęt wspinaczkowy

Wybór odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego jest bardzo ważny dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem, który może skończyć się nawet tragicznie, ale także sprawić, że będziemy ulegać mniejszej ilości urazów, co z kolei jest szczególnie istotne zwłaszcza na początku naszej przygody ze wspinaczką. Dlatego też przed wyborem miejsca do wspinania powinniśmy zdecydować się na zakup specjalnego sprzętu do uprawiania tego sportu.


Kilka słów o stylach

Styl wspinaczki ? szerokie pojęcie obejmujące ogólną ocenę całokształtu środków, tak materialnych, jak i intelektualnych, zaangażowanych w pokonanie drogi wspinaczkowej.

Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.

Współcześnie powszechnie przyjęte jest docenianie minimalizacji użytych ułatwień, czego najdobitniejszym wyrazem jest powstanie nieco żartobliwej koncepcji "nago i boso".

W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:

styl alpejski
capsule
styl wyprawowy (oblężniczy)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_wspinaczki



© 2019 http://imprezydlafirm.wroclaw.pl/